Dnes je piatok 27. decembra 2024, meniny má Filoména, zajtra Ivana, Ivona.

ÚVZ SR - Zmeny pri príchode zo zahraničia a pri organizovaní hromadných podujatí

Štvrtok, 02 Júl 2020 16:56

Po zhodnotení epidemiologickej situácie na území Slovenskej republiky a v zahraničí sa Úrad verejného zdravotníctva SR a odborné konzílium rozhodli pristúpiť k nasledovným zmenám od pondelka 6. júla 2020:

Krajiny

V zozname menej rizikových krajín sa už nebudú nachádzať Bulharsko a Čierna Hora. Zároveň sa tento zoznam rozšíri o Holandsko, Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Írsko. Z krajín mimo Európskej únie sú to Austrália, Nový Zéland, Japonsko, Južná Kórea a Čína.

Informácia pre dovolenkárov: Osoby, ktoré prídu z Bulharska a Čiernej Hory od pondelka 6. júla 2020, sa musia prihlásiť na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý im pomôže zorientovať sa v situácii, oboznámi ich s pravidlami domácej izolácie a zmanažuje testovanie na ochorenie COVID-19 (hradené štátom), ktoré je potrebné podstúpiť najskôr na piaty deň po príchode do SR.

Od pondelka 6. júla už osoby prichádzajúce z viac rizikových krajín (v zmysle zoznamu v opatrení ÚVZ SR) nebudú musieť predkladať výsledky testu na ochorenie COVID-19 regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Poznámka: Zoznam menej rizikových krajín bude odborné konzílium prehodnocovať pravidelne približne v dvojtýždňových intervaloch. Odporúčame preto sledovať aktuálne platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR na stránke www.uvzsr.sk.

Hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu Mária Štefkovičová: „„Odporúčame, aby ľudia zvážili nevyhnutnosť cestovania do zahraničia a premysleli si, či je nevyhnutné brať so sebou deti, resp. príbuzných, ktorí patria do rizikovej skupiny obyvateľstva. Vhodné je minimalizovať cestovanie len na nutné služobné cesty a kontakty s rodinou."

Hlavný hygienik SR Ján Mikas: „V prípade ľudí vracajúcich sa zo zahraničia je potrebné riadiť sa aktuálne platnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR. Ak sa u osôb po návrate zo zahraničia, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prišli, prejavia príznaky respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a oboznámiť ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby. To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia."

Úrad verejného zdravotníctva SR a odborné konzílium pripomínajú, že pandémia ochorenia COVID-19 pretrváva, preto je stále potrebné správať sa zodpovedne a dbať na účinné hygienické opatrenia, ako je dôkladné umývanie rúk, sociálny dištanc od cudzích osôb, respiračná hygiena, nosenie rúšok v interiéroch, v preplnených priestoroch, vo verejnej hromadnej doprave, na hromadných podujatiach a podobne.

Štatistiky

Od 8. júna 2020 evidujeme na Slovensku 132 pozitívnych osôb. Z nich 63 prípadov bolo importovaných zo zahraničia. Celkovo 42 prípadov prišlo z viac rizikových krajín (Ukrajina 14x, Spojené kráľovstvo 14x, Saudská Arábia 5x, Spojené arabské emiráty 1x, Macedónsko 3x, Švédsko 3x, Taliansko 1x, Francúzsko 1x). Z menej rizikových krajín to bolo 21 prípadov (Česko 17x, Nemecko 3x a Rumunsko 1x).

Hromadné podujatia

Od pondelka 6. júla 2020 sa zmenia aj pravidlá pri organizovaní hromadných podujatí, kde bude šachovnicové sedenie nahradené sedením v každom druhom rade (jednoduchšia kontrola plnenia opatrenia zo strany organizátorov podujatia).

Hromadné podujatia nad 1000 ľudí bude možné organizovať aj v prípadoch bez fixného sedenia účastníkov. V interiéroch bude platiť obmedzenie 1 návštevník na 10 štvorcových metrov a v exteriéri jeden návštevník na 5 štvorcových metrov. Plocha má byť rozdelená na sektory, pričom v jednom sektore bude môcť byť najviac 1000 ľudí v jednom okamihu. Predaj vstupeniek bude možný iba online.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas: „Odporúčam občanom, aby zvážili, či sa hromadných podujatí zúčastnia a ak áno, za akých podmienok. V prípade účasti je potrebné riadiť sa nastavenými protiepidemickými opatreniami, ktoré majú za cieľ zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19. Treba myslieť na to, že na hromadných podujatiach sa stretáva veľký počet navzájom neznámych osôb. Pri takýchto podujatiach je vždy zvýšené riziko nákazy a jeho rýchle šírenie do domovov účastníkov. Aj na Slovensku sa v úvode prvej vlny vyskytlo viacero ochorení, ktoré vznikli na hromadných podujatiach v zahraničí a naši občania takto priniesli infekciu na Slovensko."

Ak prax opakovane ukáže, že organizátori podujatí nedokážu zabezpečiť dodržiavanie opatrení, odborné konzílium pristúpi k ich prehodnoteniu, respektíve sprísneniu.

Uvedené informácie odzneli na tlačovej besede po zasadnutí konzília odborníkov, na ktorej sa zúčastnili predseda vlády SR Igor Matovič, hlavný hygienik SR Ján Mikas, hlavná odborníka hlavného hygienika pre epidemiológiu Mária Štefkovičová a Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ LF a UNLP Košice.

Úrad verejného zdravotníctva SR aktuálne pracuje na bližšej špecifikácii opatrení, s ich definitívnym znením bude verejnosť oboznámená v priebehu piatka 3. júla 2020.