História názvov
1929 – 1931 Športový klub Orešany Hornie
1931 – 1933 ŠK Rapid Orešany Hornie
– ŠK Orešany Hornie
1934 – 1945 ŠK Orešany Hornie
1945 – 1948 ŠK Horné Orešany
1948 – 1950 Sokol Horné Orešany
1950 – 1955 Sokol Chémia Horné Orešany
1955 – TJ Iskra Horné Orešany
História futbalu od vzniku po dnešok
Deň 21. júl 1929 nebol začiatkom športovania v Horných Orešanoch, ale bol začiatkom vzniku organizácie s názvom Športový klub, Orešany Hornie.
Už začiatkom 20. storočia sa mládež v našej obci spolčovala, aby rôznymi kultúrno spoločenskými aktivitami organizovala svoj život.
V roku 1928 sa do našej obce priženil mladý pekár František Bezroučka z Moravy. Tento mladý muž bol typom dobrého organizátora. Priniesol si skúsenosti, ktoré nadobudol ako učeň vo Viedni a na rodnej Morave. Keďže v tomto čase bolo už v Horných Orešanoch veľa mladých nadšencov pre kultúru a šport, bolo len otázkou krátkeho času na vznik organizovaného športového klubu, ktorý bol začlenený do ČSAF. Podmienkou bolo vytvorenie stanov klubu a zaplatenie poplatku 102 kč. Dňom 21. júla 1929 sú datované prijaté stanovy ako i pečiatka klubu.
Prvý výbor ŠK bol v zložení: predseda: František Bezroučka, jednateľ: Karol Vavro, členovia: Ján Greguš, Štefan Blažo, Augustín Brestovanský, Martin Hečko, Jozef Zvonár, Karol Samek, Bernard Müler, Ignác Klopan, Jozef Hlúčik.
Prvé valné zhromaždenie sa konalo 15. 12. 1929 u pani Blažovej (hostinec) a zúčastnilo sa na ňom týchto 33 riadne registrovaných členov: František Bezroučka, Štefan a Jozef Blažo, Martin Blažo, Augustín Brestovanský, Martin Hečko, Jozef Ivanka, Štefan Lávečka, Štefan Macháček, Martin Mesíček, Anton Novák, Karol Samek, Augustín Suchánek, Jozef Šajda, Jozef Šajmír, Karol Vavro, Jozef Zvonár, Ignác Klopan, Jozef Vavro, Štefan Mruškovič, Michal Griflík, Peter Zvonár, Bernard Müler, Oskar Löbl, Silvester Halenár, Pavol Jakubec, Silvester Püšpäky, Vojtech Hirner, Alexander Kraut, Ján Masarovič, Zigmund Zachar, Ľudovít Blažo, Ján Greguš.
Športový klub od svojho začiatku usporiadal viacero kultúrnospoločenských podujatí, čoho dôkazom bola aj tanečná zábava dňa 25. 8. 1929 v miestnostiach (v hostinci) pani Agneši Blažovej. Futbalisti ešte v tomto roku odohrali 11 zápasov, z ktorých 5 vyhrali, 5 prehrali a 1 remizovali s priaznivým skóre 29 : 24. Klub mal spracované prihlášky a členovia sa prihlasovali do týchto odborov: futbalový, divadelný, cyklistický, atletický a stolnotenisový. Futbalový a divadelný odbor pracoval hneď od začiatku. V roku 1930 mal športový klub 61 členov, z toho odbor futbalu 35, divadelný 16. Náčelníkom futbalového odboru bol Karol Vavro. Vznikom športového klubu vzniká aj tradícia „Maškarných plesov“. V každom roku s iným poetickým názvom (napr. Vzducholoďou okolo sveta, Na ružiach ustlané, Horička, hora, zelená hora, Z rozprávky do rozprávky, Fašiangy v pekle, Láska kvitne všade, zvlášť v ružovom sade).
Dva samostatné športové kluby
Rok 1931 je pre hornoorešianskych športovcov zvláštny v tom, že vznikajú dva samostatné športové kluby: ŠK Orešany Hornie a ŠK Rapid Orešany Hornie. Oba kluby majú aj svoje pečiatky. Športový život v oboch kluboch má svoju existenciu, ale nezaznamenáva zvláštny rozmach. Už v roku 1933 dozrel čas na spojenie týchto klubov, o čom na mimoriadnych valných zhromaždeniach jednotlivých klubov sa otvorene hovorí, a tak na začiatku roku 1933 víťazí zdravý rozum v obidvoch kluboch a na mimoriadnych zhromaždeniach sa otvorene hovorí o zlúčení. Kvôli tomu sa vytvárajú pracovné komisie v zložení: za ŠK František Bezroučka, Ján Greguš, Karol Vavro, Štefan Macháček, za ŠK Rapid: Jozef Fischer, Štefan Blažo, Michal Griflík. Dňa 16. marca zasadla spoločná komisia, ktorá vypracovala podmienky zlúčenia a existencie klubu na ďalšie roky:
- Názov klubu: ŠK Orešany Hornie.
- Farby klubu: biela, modrá, červená.
- Klubové miestnosti: 2 (v hostinci u Agneši Blažovej a v hostinci u Alexandra Hodulíka).
- Nový výbor sa bude skladať zo zástupcov oboch klubov v rovnakom zastúpení a bude zvolený na mimoriadnom zhromaždení dňa 25. III. 1933.
- Členovia oboch klubov sa stávajú členmi spojeného klubu.
- Majetky klubov sa stávajú spoločným majetkom.
- Ihrisko spoločného klubu bude „na lúkach“, ihrisko „medzi potoky“ bude zrušené a vrátené majiteľovi. (Ihrisko sa zorie a oseje, výťažok sa odpredá a schodok doplatí z pokladne klubu.)
- Šatňa klubu bude u Angely Jagulákovej.
- Šatňa pre súperov bude u Agneši Blažovej (hostinec).
- Výborové schôdze ako aj členské budú striedavo raz u A. Hodulíka, raz u A. Blažovej.
- Zábavy sa budú striedať, ustálené sú iba maškarné plesy u A. Hodulíka a Oberačkové slávnosti u A. Blažovej. Zábava Silvestrovská alebo Výročná podľa dojednania.
- Divadlá na klubovom javisku budú u A. Hodulíka.
Komisia sa ďalej uzniesla, že žiadne valné zhromaždenia nemôžu tieto podmienky meniť a rušiť. V prípade porušenia týchto podmienok si každá strana podľa inventárneho spisu odoberie majetok, novonadobudnutý majetok pôjde na polovicu. Valné zhromaždenie, ktoré sa konalo 25. 3. 1933 túto zmluvu schválilo s malými úpravami. Na zhromaždení sa žiadalo, aby trenice medzi jednotlivými členmi prestali a kto tak nebude robiť, bude porušovať zásady a bude vyradený z členstva. Ďalšie zasadnutia výboru v r. 1933 sa zaoberali riešením otázky členstva klubu, príspevkovej morálky, organizovania futbalových zápasov, turnaja a kultúrno spoločenských aktivít.
V roku 1934 klub okrem futbalových zápasov usporiadal šachový turnaj, maškarný ples, mikulášsky večierok, na ktorom predviedol dve jednoaktovky, spevy a prekáračky Mladá generácia odohrala divadelnú hru na Vianoce.
V zápisoch klubu sa konštatuje, že členovia si neplnia svoje povinnosti platením príspevkov.
V roku 1935 aj preto dlhuje ŠK obci nájom za ihrisko vo výške 1 100 korún. Výbor pristupuje aj k nepopulárnym opatreniam a vylučuje siedmich členov za neplatenie príspevkov. V roku 1936 sa pravdepodobne nerobili zápisy z futbalových zápasov, činnosť klubu sa obmedzovala na pár podujatí. Uskutočnil sa maškarný ples a na deň 7. výročia založenia ŠK sa konal Deň brannosti. V sprievode bola aj krojovaná skupina dievčat. Bol odohratý futbalový turnaj za účasti ŠK Orešany Hornie, Budmeríc, Košolnej a Boleráza. Futbalový odbor hral v pohárovej súťaži „Slovenskej pravdy“. Vedením dramatického odboru bol poverený Ján Hečko (neskoršie herec – člen divadla v Martine). Na valnom zhromaždení sa apelovalo na oživenie pingpongového odboru a do čela bol jednomyseľne zvolený Jozef Blažo.
Začiatkom roka 1937 sa usporiadal maškarný ples, ale už na výbore dňa 1. 3. sa hovorilo o ďalšej existencii klubu. Nebolo financií, nebol dostatočný záujem členov o prácu v klube. Členovia nemajú vyrovnané príspevky a na ďalšej výborovej schôdzi 15. 3. sa výbor rozhodol, že v roku 1937 sa futbal súťažne nebude hrať, lebo nie je finančná záruka. Ďalej vypršala árenda lúky, na ktorej bolo ihrisko. Výbor o tejto skutočnosti informoval vedenie obce a hraciu komisiu. V tomto roku bol zvolený tento výbor: František Bezroučka – predseda, Ján Hečko – podpredseda, Štefan Blažo, František Mesíček, Vincent Klopan, Jozef Brázdovič – členovia, Štefan Mruškovič – pokladníci, Ján Greguš – tajomník, Karol Vavro, Ignác Benovič – revízori, Michal Pohrebovič, Jozef Zednikovič – hospodári. V rokoch 1938, 1939 nastal útlm, ale v ďalších rokoch činnosť futbalistov bola výrazná. Dňa 18. mája 1940 bolo otvorenie futbalového ihriska na lúke, ktorú získal klub prenájmom od Zigmunda Zachara vo veľkosti 90 x 70 m. Prvý zápas bol s AC Košolná a hornoorešanci vyhrali 3 : 0. V ďalšom obdobní klub získaval väčšie úspechy a reprezentovali nás: Jozef Miček, František Denkóci, Pavel Zvonár, Viktor Halenár, Ján Žalud, Dominik Púchly, Frico Brázdovič, Michal Pohrebovič, Pavol Miček, Vojtech (Béla) Pašek. V tomto roku bolo postavené volejbalové ihrisko. Prostriedky boli zarobené z klubovej divadelnej činnosti. V roku 1944 sa usporiadali oslavy 15. výročia založenia organizácie. Dňa 9. júla bol futbalový turnaj za účasti Dolných Orešian, Košolnej, Suchej, Častej, Ompitála. Turnaj vyhrali domáci. V prestávkach boli ľahkoatletické závody.
Predsedovia TJ
- V rokoch 1950 – 1963 predsedom TJ boli Vojtech Benovič, Jozef Krchnár, Jozef Petrašovič
- V roku 1964 – 1967 predsedom TJ boli Jozef Petrašovič, Štefan Samek a Jaroslav Kučera
- 1968 – 1971 predseda Pavol Miček
- 1972-1973 Michal Pohrebovič
- 1974 – 1978 Vladimír Brestovanský
- 1979 – 1982 Ing. Jozef Hodulík
- Od roku 1983 – 1998 bol predsedom TJ pán Ján Drahoš, ktorému patrí veľké poďakovanie za jeho obetavosť a činnosť v športe v našej obci.
- 1999 – 2000 Rudolf Žalud
- 2001 – 2003 Ján Kormúth
- 2004 – 2006 Gabriel Mišo
- 2007 – 2010 Zdenko Žalud
- 2011 – 2016 Marián Zachar
- 2017 – súčasnosť Miroslav Bujalka
ŠK Horné Orešany
V roku 1945 sa uskutočnilo valné zhromaždenie. 1 mesiac po skončení II. svetovej vojny dňa 8. júna zvolil si nový výbor pre riadenie obnovenej činnosti. Napriek výpadku prvých mesiacov roka (vojna) odohrali futbalisti 21 zápasov, vyhrali 13, prehrali 6 a 2 remizovali; skóre 72 : 41. V septembri r. 1945 dostal MNV v Horných Orešanoch list – výzvu od Západoslovenskej župy – SFZ na založenie športového klubu. Bola to snaha rozšíriť a zhustiť sieť klubov na Slovensku a tým zvýšil počet registrovaných hráčov futbalu. Túto výzvu hornoorešanci plne akceptovali.
V roku 1946 boli futbalisti zaradení do II. triedy jablonickej oblasti. Majstrovské súťaže sa začali 7. apríla. 25. marca sa uskutočnila licitácia pozemku pre futbalové ihrisko. Vylicitovaný bol pozemok v Panskej záhrade. Bol menovaný tréner družstva p. Palkovský. Uskutočnila sa oslava 17. výročia založenia ŠK dňa 21. 7. V programe bol priateľský futbalový zápas, ľahkoatletické preteky a nakoniec tanečná zábava. V tomto roku sa uskutočnila oberačková zábava, mikulášsky večierok, maškarný ples.
Rok 1947 bol veľmi bohatý na futbalové zápasy. Hornoorešanci ich odohrali 39, z toho 19 vyhrali, 11 prehrali a 9 remizovali; skóre 104 : 81.
Reprezentovali nás: Jozef Miček, Jozef Krchnár, Vojtech Pašek (Béla), Karol Samek, František Lošonský, Silvester Horváth, Štefan Benovič, Dominik Benovič, Ivan Zachar, Silvester Poláčk, Imrich Pohrebovič, Pavol Pohrebovič, František Zelenský, Karol Kostolanský, Jozef Šajda. Začala sa formovať silná a dobrá generácia futbalu.
V tomto roku sa začala plánovať ohrada ihriska s nákladom 45 000 Kčs. Na zápasoch v budúcej sezóne sa pri výbere vstupného pripočítavala 1 Kčs, ktorá bola počítaná na ohradu.
Sokol Horné Orešany
Rok 1948 prináša zmeny do športového života organizáciám, športové kluby sa zjednocujú do Sokolskej organizácie. Naši futbalisti sú zaradení do II. triedy. Trnavskej skupiny. Športová verejnosť v Horných Orešanoch dňa 29. 10. 1948 premenováva organizáciu na Sokol Horné Orešany.
Roky po II. svetovej vojne boli hľadanie nových pomerov v politickom, hospodárskom a spoločenskom živote. Boli to roky hľadania novej tváre spoločnosti a celkom prirodzene tvrdo zasahuje aj do života telovýchovných organizácií. V Horných Orešanoch sa znovu formuje silná skupina ľudí, ktorá má vrelý vzťah k športu a nielen k futbalu. Nosným športom bol futbal, bola tu dobrá generácia futbalistov a teda prirodzený záujem o vyššie méty. Či boli športovci a fanúšikovia na to pripravení, ukázali ďalšie roky.
V roku 1949 futbalisti boli zaradení do III. triedy. Začali sa objavovať priestupky hráčov a výbor ustanovil trestnú komisiu v zložení: František Bezroučka, Vladimír Brestovanský, Rudolf Blažo, Štefan Dušanič, Jozef Krchnár, Štefan Hrozány a František Lošonský. V tomto roku prichádza k inzultácii rozhodcu a ku zastaveniu činnosti a uzavretiu ihriska na 1 mesiac a zaplatenie pokuty Kčs 2 855,-. Pri oslavách 20. výročia založenia klubu sa usporiadal bleskový futbalový turnaj. V tomto roku sa odohralo 20 majstrovských zápasov, z ktorých sa 7 prehralo kontumačne. Dňa 22. 1. 1950 bol zvolený nový výbor.
Sokol Chémia Horné Orešany
Dňa 22. 6. 1950 dochádza k premenovaniu klubu na Sokol Chémia Horné Orešany, kedy došlo k fúzii klubu so závodným klubom SLZ (Slovenské lučobné závody).
Rok 1951, členská schôdza, začiatok novej éry politického diania, tvrdého vstupu komunistickej ideológie do športu. Dňa 14. januára 1951 bol prečítaný prejav generála Ludvíka Svobodu, ktorý jasne smeruje náš šport a telovýchovu na vzor sovietskej fyzkultúry. Športový klub Horné Orešany si dáva záväzky k IX. Zjazdu ČOS:
a/ dosiahnuť 100 členov v obci; b/ odpracovať 1 200 hodín na úprave ihriska; c/ založiť (oživiť) stolnotenisový, šachový a volejbalový odbor a nový prvok v histórii hornoorešanského športu – výchovno politické prednášky. Vedením šachového odboru bol poverený riaditeľ miestnej školy Karol Mráz, stolnotenisového odboru tajomník výboru a volejbalového odboru Jozef Petrašovič. Značná obetavosť a entuziazmus samotných športovcov na konci 50. a na začiatku 60. rokov prináša materiálny a športový rozvoj klubu. Svojou činnosťou si stačí zabezpečovať prostriedky na športovanie. Najviac sa to prejavilo vo futbale, kde sa sformovalo dobré futbalové družstvo, ktoré má ambície prebojovať sa do vyšších súťaží. V tomto období nás reprezentovali: Jozef Miček, Karol Kostolanský, Martin Čačka, František Mesíček, Štefan Samek, Silvester Poláček, František Lošonský, Dominik Benovič, Pavol Pohrebovič, Vincent Novák, Jozef Hodulík, Jozef Benko, Jozef Zvonár, František Hodulík. V r. 1953 v kľúčovom zápase s ŠK Zeleneč došlo z našej strany k inzultácii hlavného rozhodcu. Táto skutočnosť na dlhé roky poznačila futbal v Horných Orešanoch, najmä z morálnej stránky.
TJ Iskra Horné Orešany
Obrodu začína klub zažívať až v r. 1958 a v ďalších rokoch. Významným krokom pre rozvoj finančnej a materiálnej pomoci klubu bolo nadviazanie úzkej spolupráce s Chemolakom Horné Orešany, kde v tom čase bol mladý ambiciózny riaditeľ, športovec futbalista (hrával v ligovom doraste Trnavy) Albert Bujan.
V r. 1959 mimo športových súťaží usporiadala TJ zájazd futbalistov do Vysokých Tatier, kde odohrali futbalisti aj priateľské zápasy. Tento zájazd sa mohol uskutočniť vďaka Chemolaku. Dňa 8. 11. 1959 na výročnej členskej schôdzi bol zvolený nový výbor, ktorý mal stabilizovať činnosť.
Začiatkom nového desaťročia TJ zaznamenal činnosť piatich oddielov: futbalový, stolnotenisový, pozemný hokej, volejbalový a šachový. Volejbalisti hrali v okresnej súťaži, pozemní hokejisti v krajskej súťaži, stolní tenisti v II. triede, šachisti v krajskej súťaži. V roku 1962/63 futbalisti postúpili do II. triedy. U ostatných oddieloch nastáva v roku 1964 stagnácia, hlavne z finančných dôvodov.
Na konci r. 1963 na výročnej členskej schôdzi sa výbor doplňuje o mladé kádre. V rokoch 1964 – 1968 hralo naše A družstvo v III. triede a umiestňovalo sa v hornej polovici súťaže. V tomto období nás najčastejšie reprezentovali títo hráči: Ján Drahoš, Michal Blažo, František Hečko, Jozef Mišo, Rudolf a Marián Žaludovci, Ján Koštial, Štefan Polakovič, Rudolf Nevrla, Lucian Mráz, Štefan Horváth, Ján Kern, Rudolf Kučera, Ivan Jablonický, Rudolf Hoblík, Peter Repa, Pavol Mišo, František Hoblík, František Daniš, Ignác Volek, Ján Krupanský.
V roku 1964 na hody bol v Horných Orešanoch futbalový sviatok. Priateľský futbalový zápas sme odohrali proti slávnym trnavským ale i československým reprezentantom, ako boli: Imrich Stacho, Valér Švec, Jaroslav Kravárik, Stanislav Jarábek, Jozef Štibráni, Kamil Majerník, Anton Hrušecký, Ludvík Zlocha a ďalší.
Našu obec v tomto zápase reprezentovali: Ján Drahoš, Ján Krupanský, Lucian Mráz, Rudolf Nevrla, Ján Kern, František Hoblík, Štefan Pohrebovič, Pavel Mišo, František Hečko, František Daniš, František Mesíček, od 45 minúty Rudolf Žalud. Výsledok (polčas – 1 : 1; konečný – 1 : 7) bol pre našich futbalistov veľmi dobrý.
Aj v roku 1965 zohrali naši futbalisti významný medzinárodný zápas s mužstvom Admira Tlapa Viedeň, účastníkom II. ligy. V zápase, v ktorom naši podľahli 1 : 3, nás reprezentovali: Ján Drahoš, Rudolf Hoblík, Rudolf Žalud, Ján Koštial, Ignác Volek, Jozef Puchoň (D. Orešany), Šefan Pohrebovič, Marián Žalud, František Pašek, Jozef Mišo, Michal Blažo. Výbor v týchto rokoch pracoval stabilne až na funkciu predsedu, keď sa v r. 1968 vystriedali vo funkcii predsedov Jozef Petrašovič, Štefan Samek a Jaroslav Kučera. Stabilizácia funkcií prichádza na konci roka 1968, keď do funkcie predsedu je zvolený Pavol Miček a tajomníka Ján Drahoš. Rok 1969 je 40. výročím vzniku organizácie. Hlavný dôraz výbor položil na dôstojnú oslavu, čomu podriadil aj činnosť futbalistov. Mužstvo dospelých sa odvďačilo dobrými výkonmi a postupom do majstrovstiev okresu. Svoju súťaž vyhralo s náskokom 6 bodov. Mužstvo v tom čase viedol Jozef Mišo. V rámci osláv sa usporiadal futbalový turnaj pod názvom Memoriál F. Bezroučku. Hornoorešanci ho vyhrali, keď vo finále zdolali Spartak Trnava B – účastníka divízie. V rámci osláv bol stolnotenisový turnaj, ktorý vyhral Ivan Jablonický, a pozemní hokejisti zohrali exhibičný zápas s Lokomotívou Rača – účastníkom celoštátnej ligy. V tomto roku bolo naše mužstvo zaradené do turnaja O pohár československo-sovietskeho priateľstva, ktorý poriadal OV ČSZTV. Pri zápase nášho mužstva vo Zvončíne došlo k prečinu nášho futbalistu s futbalistom Zvončína. Rozhodca zareagoval ako zareagoval a vylúčil nášho hráča, na čo tento reagoval neprimerane – mal v tom čase nevhodnú politickú poznámku. Okresné orgány (niektorí jeho predstavitelia) mali snahu z tohto prípadu vytĺcť politický kapitál a snažili sa poškodiť hráčovi a TJ Horné Orešany. Tvrdým postojom nášho výboru nedošlo k nežiaducim politickým perzekúciám, ale pre dlhé obdobie funkcionári OV to hornoorešianskej TJ dávali pocítiť.
V roku 1969 v deň osláv 40. výročia usporiadal výbor TJ besedu so zakladajúcimi členmi : pp. Karolom Vavrom, Jánom Gregušom a Štefanom Mruškovičom, na ktorej sa zúčastnilo 130 členov TJ. Tento rok bol veľmi bohatý na brigádnickú činnosť pre prípravu osláv (budovanie kabín, oplotenia športovísk). Sprievodnými akciami bola účasť ,,A ,, mužstva na turnaji v Sološnici o putovný pohár, ktorý sme vyhrali. Na konci roka bol usporiadaný Ples športovcov. V roku 1970 prevzal mužstvo skúsený futbalista Štefan Samek, hra sa zlepšila a výsledkom bolo obsadenie stredu tabuľky. V letnom období zohrali futbalisti dva turnaje – v Suchej nad Parnou, kde sme turnaj vyhrali víťazstvom nad Suchou 3 : 0 a Častou 3 : 0. V domácom prostredí v II. ročníku Memoriálu F. Bezroučka vyhralo ,,A ,, družstvo turnaj, keď vo finále porazilo rezervu Spartaku Trnava 2 : 0. Na jeseň odišlo viacero futbalistov na vojenskú základnú službu (Ján Žalud, Jozef Puchovský, Vlado Krchnár, Štefan Kondrček) a bolo veľmi zložité nahradiť ich po kvalitatívnej stránke. Klesla disciplína a mužstvo skončilo na 11. mieste. V tomto roku výbor TJ usporiadal Ples športovcov, hodovú zábavu a zájazd do Vysokých Tatier a Pienin. Účastníkmi zájazdu boli hráči A mužstva a členovia výboru.
Rok 1971 začal členskou schôdzou, na ktorej bol zvolený nový výbor. Tento rok nebol radostný pre futbalistov a futbalových fanúšikom, družstvo dospelých získalo iba 19 bodov, skončilo na 11. mieste zo 14 účastníkov okresného preboru a keďže bola reorganizácia súťaže, tak sme z okresného preboru vypadli. V letnom období sa mužstvo doplnilo o mladých talentovaných futbalistov, čo malo pozitívny vplyv na kvalitu hry družstva. V lete vyhralo futbalový turnaj v Hornej Krupej, Memoriál F. Bezroučku, na domácej pôde a v Soločnici skončilo druhé. Na začiatoku jesennej súťaži bola hra rozpačitá, ale výborným záverom koncom roka skončilo družstvo v tabuľke na 5. mieste. Výbor sa na konci roka na členskej schôdzi postavil veľmi kriticky ku svojej práci. Dôkladne zbilancoval činnosť každého jednotlivca výboru a došiel k záveru, že v Horných Orešanoch má ľudský potencionál na viac ako doteraz vykazuje. Začal sa kumulovať a kreovať funkcionársky káder zo starších, skúsených harcovníkov, mladších nadšencov oddaných športu, a pracovitých ľudí pre nové ciele. Nie malou mierou sa o to pričinilo aj oteplenie vzťahov s funkcionármi OV (okresného výboru). Väčšie pochopenie nastalo pre šport a telovýchovu v obecnom zastupiteľstve ale aj priamo na úrade MNV. Konečne sa do funkcií v obci dostávajú zdravšie pomery. Za poslancov a funkcionárov prichádzajú ľudia menej zaslepení nelogickou politikou, ktorí majú vzťah ku kultúrnym a športovým potrebám občanov.
Prišli roky najväčšieho rozvoja telovýchovného hnutia v histórii Horných Orešian. Roky, ktoré sa len ťažko budú prekonávať alebo opakovať.
Tlakom preorganizovania práce v telovýchovnej jednote bolo samotné členstvo. Začiatkom osemdesiatych rokov bolo 222 členov , ktorí sa chceli aktívne podieľať na rozvoji činnosti TJ. V tomto obdobní nastal rozlet nielen v športovaní, ale aj v budovaní materiálno technickej základne. Brigádnická činnosť člnov ale aj priaznivcov telovýchovy bola nebývalá. V akcii „Z“ sa vybudovali sociálne zariadenia v modernom poňatí. Vybudovalo sa nové futbalové ihrisko, veľká asfaltová plocha pre športy ako volejbal, basketbal, nohejbal, malý futbal a iné. Celý areál sa oplotil betónovými bariérami, ktoré dlhé roky slúžili aj ako reklamné plochy, z ktorých plynuli značné prostriedky do pokladnice TJ. V rámci organizácie bolo potrebné ustanoviť nové výbory jednotlivých odborov. Pre futbal, ktorý mal 100 členov bol zvolený výbor: Ján Drahoš, predseda, Ing Štefan Volner, tajomník a členovia: Miroslav Hoblík, Pavol Mišo, František Volek, Jaroslav Novák, Viliam Sasko. Neskôr sa ukázalo, že toto rozhodnutie bolo správne. Viesť stolnotenisový oddiel bol poverený Jaroslav Kučera, odbor ZRTV Anka Halenárová, oddiel turistiky František Hečko. Toto rozhodnutie pozitívne ovplyvnilo činnosť na dlhé obdobia.
Futbalový oddiel na začiatku roku 1975 angažoval nového trénera, skúseného futbalistu z vyšších súťaží Štefana Santaia a dalo dohromady dobré futbalové mužstvo v zložení: Miroslav Pavlík, Jozef Pašek, Vladimír Lošonský, Stanislav Polák, Jozef Púchly, Marián Žalud, Gabriel Mišo, Alexander Križan, Jaroslav Novák, Peter Pluhár, Michal Pohrebovič, Ľubomír Hodulík, Tibor Kosák, Vladimír Varinský z Trnavy, Gabriel Dobšovič, Milan Hodulík, Vladimír Lošonský.
Svedomitá a cieľavedomá príprava priniesla na jeseň svoje ovocie. Mužstvo 11 zápasov vyhralo, 1 remizovalo, 1 prehralo a s 23 bodmi sa zaradilo na 1. mieste. V letných mesiacoch sa zúčastnilo zájazdu na južnej Morave, kde v turnaji prehralo 1 : 0 s Poštornou, účastníkom krajských majstrovstiev a v boji o 3. miesto porazilo účastníka z Rakúska 2 : 1. Najcennejší výsledok roka bolo víťazstvo nad spartakovskou rezervou-juniormi( Trnavy) 2 : 0. Vo finále O pohár VOSR a ČSSP obsadili 2. miesto. Pre ďalšie obdobie mužstvo doplnili ďalší hráči: Pavol Pohrebovič, Rudolf Čambál, Jozef Volek, Jozef Pohrebovič, Pavol Kabát (z Trnavy), Viliam Sasko a Rudolf Križan. V príprave mužstvo zohralo viacero zápasov s mužstvami vyšších súťaží. Dobrá príprava znamenala úspech v súťaži a Horné Orešany ju vyhrali. Z 26 zápasov 18 vyhrali a 41 bodov znamenalo 1. miesto a postup do okresných majstrovstiev. Po tejto sezóne po vzájomnej dohode tréner Santai odišiel.
Na začiatku roka 1977 si výbor futbalového oddielu stanovil nové ciele a do funkcie trénera angažoval Jozefa Knihára. Družstvo absolvovalo náročnú prípravu, najmä po kondičnej stránke. Zohralo niekoľko prípravných zápasov a skonsolidované vstúpilo do súťaže, kde zúročilo všetky svoje prednosti. Odmena bola 1. miesto v tabuľke a postup do 1. B triedy Západoslovenského kraja. Naše družstvo ako víťaz okresného preboru bolo zaradené do súťaže O slovenský pohár, kde v prvom kole vyradili Veľké Leváre, účastníka I. A triedy, v druhom kole Brezovú pod Bradlom a v treťom kole už nezvládli mužstvo z Modranky. Boli to družstvá z vyšších súťaží.
V letných mesiacoch absolvovali zájazd po stopách SNP. V jesennej časti vo vyššej súťaži bojovalo sa striedavými úspechmi a s 15 bodmi obsadilo 10. miesto. Futbalový oddiel získal titul „Vzorný oddiel“. Najlepším strelcom roka bol Jozef Pluhár s 10 gólmi. V jubilejnom roku 1978/79 naše A mužstvo v I. B triede obsadilo 4. miesto. Chýbalo len málo, aby dosiahlo historický úspech, postup do I. A triedy. V tomto období reprezentovali: Alexander Križan, Štefan Mišo, Peter Volek, Karol Demo, Silvester Rábara, Štefan Novák, Tibor Kosák, Marcel Viskupič, Alexander Mišo, Jozef Zvonár, Rudolf Križan, Peter Pluhár, Marián Žalud, Ján Kormúth, Gabriel Mišo, František Kostolanský, Jozef Pluhár, Pavol Pohrebovič, Rudolf Čambál, František a Marek Školekovci, Stanislav Volner a Jozef Volek. Bola to dobrá generácia hornoorešianskeho futbalu.
Rok 1979 bol rokom 50. výročia existencie organizovaného športovania v Horných Orešanoch. Bol to neodvratný dôkaz súdržnosti občanov pre šport a kultúru v tejto obci. V poslednom desaťročí TJ stabilizovala funkcionárske kádre, prípravila mladších funkcionárov na vyššie posty riadenia telovýchovného procesu v našej obci ale aj kádre pre riadiace funkcie vo vyšších orgánoch telovýchovy.
Bol to čas konsolidácie vzťahov s OV ČSZTV, rozvoj lepších vzťahov s miestnymi orgánmi MNV a organizáciami ako ZDŠ, JRD a dobré vzťahy s Chemolakom Smolenice.
Teda zdravý, silný a rozvíjajúci sa päťdesiatnik vstúpil rezkým krokom do šesťdesiatky svojho života.
Vo futbalovej súťaži ročníka 1979/80 v I.B triede sme obsadili 9. miesto s 30 bodmi a pomer gólov bol 53:49. V ročníku 1980/81 to bolo 11 miesto s 29 bodmi a pomer gólov bol 39:42. Trénerom bol Marián Žalud a vedúcim Karol Benovič.
Po skončení ročníka si miesta trénerov vymenili Marián Žalud, šiel trénovať dorast a k dospelým prišiel Ján Drahoš, vedúcim sa stal Miroslav Pavlík a masérom Milan Vermeš st. Káder družstva tvorili Štefan Mišo, Alexander Križan, Miroslav Pavlík, Jaroslav Novák, Viliam Sasko, František Jankech, Gabriel Dobšovič, Gabriel Mišo, Jozef a Silvester Rabara, Viliam a Miroslav Sasko, Miroslav Smolek, Štefan Novák, Jozef Zvonár, Oto Hodulík, Zdenko Samek, Jaroslav a Tibor Kosák, Martin Viskupič, Rudolf Benovič, Karol Demo. Neskoršie družstvo doplnili: Ján Zusčák, Miloš Bažík, Pavel Pohrebovič, Marek Školek, Miroslav Jakubec, Ivan Krchnár, Ivan Horváth a na jar 1983 prišiel Alojz Fandel, bývalý ligový futbalista zo Spartaka Trnava. Toto družstvo hralo dobrý technický futbal, najmä v priaťelských stretnutiach dosahovalo pekných výsledkov. V lete 1981 v medzinárodnom zápase s NK Luka Rieka, Juhoslávia vyhralo 2:0, vyhralo turnaj v Bolerázi, prehralo s účastníkom II. Slovenskej ligy SH Senica 0:1, vyhralo na Brezovej pod Bradlom I. A. 1:0, prvoligovému dorastu Spartaka Trnava podlahlo 3:4. V súťaži ročníka 1981/82 striedalo dobré výkony so slabšími či priemernými a v konečnom účtovaní obsadilo 9. miesto s 28 bodmi a skóre 42:62.
Smutnejší bol ročník 1982/83. Družstvo nehralo zlý futbal, ale bol to ročník nezmyselnej reorganizácie a tak sa v súťaži diali aj zvláštne veci. Naši futbalisti obsadili v tabuľke 11 miesto zo šestnástich účastníkov a muselo sa poberať do okresných súťaží.
V ročníku 1983/84 sa stal trénerom dospelých Ľudovít Olšovský tréner I. triedy, bývalý hráč Spartaka Trnava s ligovými skúsenosťami, vedúcim družstva sa stal Martin Krchnavý. Nezvykol si na pomery v dedinskom futbale a tak sa po jeseni vzdal funkcie. Na jar 1984 bol do funkcie trénera menovaný Marián Žalud a vedúcim sa stal Karol Benovič. Nebolo to ľahké obdobie ani pre hráčov, vedenie družstva či vedenie oddielu. Návrat do okresných súťaží bola tvrdá škola pre všetkých činovníkov našej telovýchovy. Náš cieľ bol jednoznačný, čo najskorej návrat do krajskej súťaže. Prišiel ročník 1985/86 a po úspešnej jeseni bolo družstvo zaradené do pohára k výročiu VOSR, ktorý poriadal Okresný futbalový zväz. Turnaj po finálových víťaztvách nad Chtelnicou 3:0 a Ružindolom 2:0 suverénne vyhralo. V jarnej časti dominovalo aj v okresnej majstrovskej súťaži II.A s 36 bodmi a skórom 55: 26 a postúpilo do kvalifikácie o postup do kraja I.B triedy. V kvalifikácii na Horné Orešany čakali futbalisti z Drahoviec. Horné Orešany mali v tom čase výborné družstvo s množstvom kvalitných jednotlivcov. Drahovčanom nedali žiadnu šancu a po víťaztvách 2:1 v Drahovciach a 6:2 v Orešanoch sa stali jasným postupujúcim.Reprezentovali nás: Ing. Štefan Mišo, Ján Zuščák, Ľuboš Hodulík, Silvester , Miroslav a Jozef Rábara, Vladimír Kubík, František Jankech, Pavel Vanek, Ivan Horváth, Rudolf benovič, Štefan Novák, Miroslav a Jozef Sasko, Miroslav Smolek, Miloš Kormúth, Jozef a Peter Lopatka, Ľuboš Zvonár, Ľuboš Galgóci, Roman Čavojský, Jaroslav Kosák.Najlepšími strelcami boli Miroslav Smolek a Miroslav Sasko po 13 gólov. V nasledujúcom ročníku sa v I.B triede Západoslovenského kraja umiestnili na 5. mieste.
V ročníkoch 1987/88/89/90 trénoval družstvo dospelých Ján Drahoš. Družstvo hralo v I.B triede a dosahovalo dobrých výsledkov. V týchto ročníkoch absolvovalo viacero zájazdov a odohralo úspešne viacero futbalových turnajov. Nadviazalo družobné styky s Valčou okres Martin, kde odohralo futbalový turnaj a absolvovalo viacero medzinárodných stretnutí v Juhoslávii a v Nemeckej demokratickej republike. V máji 1987 hostil Spartak Trnava víťaza amatérskej ligy z NSR EFV 1901. V priaťelskom stretnutí našich futbalistov s týmto celkom bol výsledok 9:1 pre našich futbalistov.
V týchto rokoch sa na Plesoch športovcov vyhlasovali aj najlepší športovci, ktorých vyberali fanúšikovia – účastníci plesu. V roku 1988 boli najlepší futbalisti: Miroslav Smolek a Pavel Vanek, najlepší tenista Miroslav Rábara.
V roku 1987 pribudli do kádra A družstva : Marek Macho, Róbert Pajpach, Rudolf Košuba, Ladislav Vittek, Ľuboš Augustín, František Volek, Dušan Blažo, Martin Puchovský, Igor Sasko, Igor Hirner a odišli František Jankech, Jozef Rábara, Peter Lopatka, Ľuboš Zvonár a Jaroslav Kosák. V ročníku 1987/88 sme 12 krát vyhrali, 4 krát remizovali a 9 krát prehrali. Získali sme 28 bodov (48:38). Najlepším strelcom sa stalRudolf Kašuba s 11 gólmi.
V ročníku 1988/89 skončilo A družstvo v I.B triede na 5. mieste. Bol to pekný dar k 60. výročiu vzniku organizovanej telovýchovy. Do družstva dospelých z dorastu prešiel Zdenko Žalud.
V rokoch 1990 – 1999 bolo družstvo dospelých v krajskej súťaži I.B triede . V roku 1996 bola súťaž zmenená na V.ligu. Každoročne v letných mesiacoch organizovali turnaje pod názvom ,, Memoriál Františka Bezroučku ,, . V zimnom období zasa Ples športovcov. Družstvo si v krajských súťažiach viedlo dobre, väčšinou obsadzovalo stred tabuľky. Trénermi v tom období boli: Marián Žalud, Miroslav Sasko, Viliam Sasko, Miroslav Hujsi, Ľudovít Štefánek.
V týchto rokoch reprezentovali telovýchovu : Peter Lesaj, Igor Sasko, Ľuboš Galgóci, Miroslav Sasko, Štefan Novák, Jozef Sasko, Juraj Krchnár, Roman Zvonár, Zdenko Žalud, Pavol Vanek, Rudolf Kašuba , Dušan Blažo , Maroš Hečko , Ľuboš Školek , Jaroslav Zachar , Karol Vavro , Miroslav Benovič , Pavol Kita , Štefan Reiter , Jozef Drahoš , Marián Zachar , Daniel Denkóci , Erik Zvonár , Igor Horváth ,Vlastimil Krajčovič.
V ročníku 1998/99 vyvrcholila kríza a Horné Orešany po 13 tych rokoch zostúpili do okresných majstrovstiev. Ani v tejto súťaži sa pokles nezastavil a nasledoval zostup ešte nižšie.V tomto období došlo aj k poklesu funkcionárskych aktivít a hrozilo k najhoršiemu úpadku v našom futbale. V roku 2001/02 došlo k určitej stabilizácii a v ďalšom ročníku futbalisti postúpili do Majstrovstiev okresu. V okresných súťažiach trénovali: Ján Koleňák, Martin Viskupič, Ján Drahoš a Miroslav Chlpek tréner prvej triedy , člen Spartaka Trnava, ktorý doviedol futbalistov do okresných majstrovstiev.V tomto ročníku reprezentovali: Peter Čambál, Ondrej Klimo, Ondrej Balažík, Michal Udvornocký, Jaroslav Zachar, Marcel Pohrebovič, Rastislav Malacký, Marián Zachar, Ľuboš Galgóci, Štefan Raiter, Juraj Mesíček, Dušan Blažo, Miroslav Petrovič, Michal Bažík, Miroslav Benovič, Štefan Kondrček, Ľuboš Školek, Tomáš Muráň. Od jarnej časti súťaže 2004 je trénerom A – čka Juraj Krchnár.